CASİNO HABAR

Mahkemeler kumar kayıpları hakkında karar verir – spielbank.com.de

Almanya’daki yeni mahkeme kararları, çevrimiçi kumar kayıpları yaşayan kumarbazlara kayıplarını telafi etme umudu veriyor. 2021’de Almanya’da çevrimiçi kumar yasağının hafifletilmesine rağmen, Almanya’da geçerli bir lisans olmadan çevrimiçi kumar oynamak hala yasa dışıdır. Bu, geçmişte Alman lisansı olmayan sağlayıcılarda para kaybeden oyuncuların paralarını yasal olarak geri alma şansının yüksek olduğu anlamına gelir.

Yasal gri alanlarda çevrimiçi kumar kayıpları

Almanya’da çevrimiçi kumarın yasal durumu hala karmaşıktır ve sürekli değişime tabidir. Temmuz 2021’de yürürlüğe giren yeni Kumar Devlet Anlaşması ile çevrimiçi kumar pazarına yönelik kapsamlı bir düzenleme getirildi. Bu anlaşma resmen ilk kez buna izin veriyor Çevrimiçi kumarhaneler sunma ve tanıtmaçevrimiçi poker ve benzeri sanal oyunlar canlı blackjack.

Ancak, sağlayıcılar yeni kurulan devlet oyun otoritesinden lisans almakla yükümlüdür. Buna karşılık, oyuncu koruması ve reklamlarla ilgili katı düzenlemeler vardır. En genç İçtihattaki gelişmeler yasa dışı kumar operatörlerinin sonuçlarının aksine, önemli kayıplar yaşayan birçok kumarbaz için de olumlu sonuçlar doğurabilir.

Kayıp kurtarma: artık yüksek geri ödemeler mümkün

Tanınmış olanlar da dahil olmak üzere çeşitli çevrimiçi kumar platformları Pokerstars.de gibi isimler, şu anda medya odağında. Pokerstars özel olarak anılmayı hak ediyor çünkü geçmişte birçok oyuncu bu platform aracılığıyla özellikle büyük kayıplar yaşadı. İlginç bir şekilde, Pokerstars yalnızca Nisan 2023’te geçerli bir Alman oyun lisansı aldı, yani bu tarihten önce oluşan kayıpların potansiyel olarak geri ödenmesi gerekiyor.

Bu kayıpların tazmin edilmesinin yasal dayanağı, Alman Medeni Kanunu (BGB). Yüksek sesle §817 S.2 BGB hukuka aykırı bir teklif sonucunda yapılan ödeme geri alınamaz. Ancak, özellikle Münih Bölge Yüksek Mahkemesi ve Köln Bölge Yüksek Mahkemesi tarafından verilen bir dizi mahkeme kararı, bu düzenlemeyi sorgulamıştır. Bu mahkemeler, oyuncuların oyunun yasa dışı olduğunu kabul edip etmediklerine bakılmaksızın kayıplarını talep edebileceklerine karar vermiştir. Alman lisansı olmayan kumarhaneler veya genel olarak bir kumar sağlayıcısının farkında olup olmadığı.

Talepler sadece belirli yönlerden mümkündür

Kayıplarını geri almak isteyen oyuncular için belirli kriterler, yerine getirilmesi gereken. Örneğin, kayıplarını ölçebilmelidirler ve oyunu oynamamış veya Schleswig-Holstein’da yaşamamış olmalıdırlar. Ayrıca zararların on yıldan eski olmaması gerekir.

Son zamanlarda kayda değer bir durumda, bir oyuncunun yaklaşık iki ay içinde Çevrimiçi kumarda 37.000 Euro kaybetti, parasını tamamen geri aldı. Dortmund Bölge Mahkemesi 29 Haziran 2023’te, oyuncunun kaybettiği çevrimiçi kumarhanenin işletmecisinin tutarı tazmin etmesi gerektiğine karar verdi. Sebep: Kumarhanenin Almanya’daki teklifi için geçerli bir lisansı yoktu.

Mahkeme, kararı yasa dışı kumarla mücadele ile gerekçelendiriyor

Mahkeme, halka açık şans oyunlarının izinsiz olarak internette düzenlenmesinin ve düzenlenmesinin yasak olduğuna karar verdi. Kumar Devlet Antlaşması’nın § 4 paragraf 4’üne göre (2021) yasaktır. Davalının böyle bir izni olmadığı için teklifi bu yasağı ihlal etmiştir. Bu nedenle, imzalanan oyun sözleşmeleri geçersizdir ve davalının para üzerinde yasal bir talebi yoktur. Bu nedenle, kayıp için şimdi bağlayıcı bir şekilde tazmin edilmelidir.

Ayrıca kararda şu vurgulanmıştır: Yasadışı kumar tekliflerinin yasaklanması temel olarak reşit olmayanların korunmasını ve kumar bağımlılığı ve beraberindeki suçlara karşı mücadeleyi güçlendirmeye hizmet eder. Yasadışı kumar operatörlerinin parayı elinde tutmasına izin vermek, bu hedefleri baltalar ve yalnızca yasa dışı ticarete devam etmek için bir teşvik sağlar. Davalı, Alman makamlarının kumar tekliflerine müsamaha gösterdiğini de iddia edemezdi. Çünkü medeni hukuk iddialarının icrası, idari makamların kamu hukuku davranış yöntemlerini uygulayıp uygulamamasına bağlı değildir.

Çevrimiçi kumarda lisansların rolü

Lisanslama, özellikle Almanya’da çevrimiçi kumarda çok önemli bir rol oynar. 2021’de Oyuna İlişkin Eyalet Anlaşması ile bir yeni lisanslama sistemi Almanya merkezli şirketlerin bir çevrimiçi kumar lisansı için başvurmasına izin veren tanıtıldı. Bu lisanslar, piyangolar, çevrimiçi kumarhaneler, çevrimiçi poker, at yarışı, spor bahisleri ve sanal slotlar dahil olmak üzere çeşitli kumar türleri için mevcuttur. Federal eyaletlerin yeni kurulan ortak oyun otoritesi, Alman çevrimiçi oyun pazarını izlemekten sorumludur ve yasa dışı sağlayıcılara karşı önlem alır.

Bir lisansın diğerinden geldiğine dikkat etmek önemlidir. Malta veya Kıbrıs gibi AB ülkesi Almanya’da geçerli değildir. Bu, tüm çevrimiçi kumar sağlayıcılarının yasal olarak faaliyet gösterebilmesi için bir Alman kumar lisansına ihtiyacı olduğu anlamına gelir. Ancak, şu anda Almanya için geçerli bir lisansa sahip yalnızca birkaç sağlayıcı var.

Sonuç: çevrimiçi kumar endüstrisinde bir dönüm noktası

İçtihat hukukundaki son gelişmeler ve Kumarla ilgili yeni Devlet Anlaşmasının yürürlüğe girmesi, Almanya’daki çevrimiçi kumar endüstrisinde bir dönüm noktasına işaret ediyor. Çevrimiçi kumar düzenlemelerinin ve operatörlerin lisanslanmasının, oyuncuların bir güvenli ve yasal oyun ortamı teklif etmek.

Aynı zamanda, mahkemeler hazır olduklarını göstermişlerdir. oyuncu haklarını korumakyasa dışı kumar tekliflerinden kaynaklanan kayıpların tazmin edilmesi lehinde kararlar vererek. Bu kararların sektör için geniş kapsamlı sonuçları olabilir ve şüpheli satıcıların geçerli yasa ve yönetmeliklere uyduklarından emin olmak için iş uygulamalarını yeniden gözden geçirmelerini gerektirebilir.

Ancak daha yapılacak çok şey var. Geçerli bir Alman kumar lisansına sahip sağlayıcıların sayısı hala azdır ve birçok oyuncu bunun farkındadır. yasal riskleryasa dışı çevrimiçi kumara katılımla ilişkili.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *