Casino Habar

Stefan Mandel Hikayesi – Bir Adam Nasıl En Şanslı Piyango Oyuncusu Oldu

“Birincilik ödülünü, altı saniyelik ödülleri, 132 üçüncülük ödülünü ve binlerce küçük ödülü kazanacağımı biliyordum.”

Bunlar, Romen iktisatçı Stefan Mandel’in 27 milyon dolarlık ikramiye piyangosu kazanmasının ardından yaptığı röportajda söylediği sözlerdi. Evet, matematiğin gücünü kullanarak 27 milyon dolar! Bu da yasal olarak. Stefan Mandel, piyangoyu hackleyen ve bir ya da iki değil 14 kez kazanan bir adam.

Fakat matematik ustası bu çarpıcı başarıyı nasıl başardı? 14 kez piyango kazananının hikayesini inceleyelim.

Stefan Mandel İçin Her Şey Nasıl Başladı

Komünist yönetim Stefan Mandel’in Romanya’daki günlerine damgasını vurdu. İnsanların çoğu diz boyu yoksulluk içindeydi. Mandel de ayda 88 dolarlık yetersiz bir gelirle geçimini sağlamakta zorlandı. Soğuk Savaş dönemi insanları Batı’ya kaçmaya veya yasadışı planlara karışmaya zorladı. Ancak, hükümet onaylı piyango sistemi Mandel’e hızlı para kazanmanın bir yolunu sundu.

Mandel birkaç matematik makalesi okudu ve piyango kazanmasını sağlamak için bir yöntem buldu. Formülü, bir piyango oyununda altı kazanan sayıdan beşini doğru bir şekilde tahmin ediyordu. Üç arkadaşı da ona katıldı ve neyse ki birincilik ödülünü kazanmayı başardılar – toplamda yaklaşık 20.000 $! Büyük ikramiye Mandel’i Romanya’nın sefil hayatından çıkarmak ve sonunda Avustralya’ya yerleşmek için yeterliydi.

Stefan Mandel Kazanma Stratejisi

Mandel’in matematiğin bir serveti garantileme gücüne olan inancı onun için iyi sonuç verdi. Ama şimdi oyuna farklı bir bakış attı. Formülü oldukça basitti ve tüm olası piyango kombinasyonlarını satın almaktı. Mandel, bir piyango kazanmanın yolunun, toplam olası kazanan kombinasyon sayısı kadar büyük olan jackpotları tespit etmek olduğunu buldu. Peki plan nasıl işledi?

Diyelim ki bir piyango, oyuncuların 1 ile 40 arasında altı sayı seçmesini gerektiriyor. Yani, toplam 3.838.380 olası kazanan kombinasyon olacaktır. Bu durumda Mandel, her olası kombinasyon için her biri 1 $ ‘dan bir piyango bileti alırdı. Daha sonra ikramiyeyi kazanan bileti teslim eder (üç katına yükselir ve yaklaşık 11,5 milyon dolar gelir). Mandel makul bir kar elde edebilir ve biletleri satın almak için harcadığı paranın iki katını alabilirdi. Bu, elbette, genel maliyetleri düşürdükten sonra oldu.

Loto Kazançlarını İşe Dönüştürmek

Sonraki yıllarda Mandel, birkaç yüz yatırımcıyı paralarını bir araya getirmeye ikna etti. Böylece, çabaları bir “loto sendikası” ile sonuçlandı. Daha sonra bir otomasyon sistemi geliştirmeye devam etti. Makineler, olası her kombinasyonla bir bilet veritabanı hazırlayabilen algoritmalar üzerinde çalıştı. Böylece Mandel, işi bilgisayarlara aktararak aylarca çalışmadan tasarruf edebilir ve herhangi bir manuel hatayı önleyebilir. Loto sendikası, her zaman olası tüm kombinasyonları karşılamanın maliyetinden üç kat daha büyük ikramiyeler arayışı içinde olacaktır. Bu şekilde, Mandel’in grubu, 1980’lerde Avustralya’da 1,1 milyon dolarlık bir taşıma dahil 12 ikramiyeye ulaşmayı başardı.

Ancak Mandel’in sistemi çok geçmeden radarın altına girdi. Avustralya piyango yetkilileri kanunları değiştirdi ve tek bir kişinin tüm olası kombinasyonları satın almasını yasakladı. Ancak bu Mandel’i durdurmadı ve en büyük hack’i henüz gelmemişti.

Mandel’in Nihai Hamlesi: Virginia Piyangosu

Küresel ağının yardımıyla Mandel, hack’ini Virginia eyalet piyangosuna uygulamaya karar verdi. Virginia’nın piyango sisteminin birçok avantajı vardı. İnsanların toplu olarak biletleri satın almalarına ve evde basmalarına olanak tanıdı ve sistem nispeten yeniydi. Mandel’in ekibi 7 milyon bilet bastı ve bunları Virginia’ya gönderdi. Ekip daha sonra ikramiyenin mali açıdan karlı olacak bir sayıya ulaşmasını bekledi. Mandel’in ortağı Anithalee Alex, Virginia’daki marketlerden ve benzin istasyonlarından gelen milyonlarca biletin işlenmesini denetledi.

Şubat 1992’de piyango 27 milyon doları aşan bir ikramiyeye ulaştı. Hiç şüphe yok ki, Mandel’in takımı kazandı ve bunu matematik dehasının 14. ve son piyango galibiyetini yaptı.

Sonrası

Stefan Mandel’in tarihi zaferi manşetlere taşındı. Bununla birlikte, Mandel’in sisteminin yasallığı bir tartışmaya yol açtı ve FBI ve CIA dahil olmak üzere birçok kurumun soruşturmasıyla karşı karşıya kaldı. Ancak Virginia eyaletinin yöneticisi, Mandel’in ekibinin kitap tarafından işletildiğini belirterek ödülün serbest bırakılmasına izin verdi.

Bununla birlikte Mandel’in kusursuz sistemi bugün uygulanamaz. Ancak mirası ABD piyango yasalarında yaşıyor. 44 eyaletin tümünün piyango yetkilileri oyun kurallarını değiştirerek Mandel’in planını kopyalamayı imkansız hale getirdi. İnsanların biletleri evde yazdırmasına veya toplu olarak satın almasına izin verilmiyor. Ancak, katı kanunlar Mandel’in en şanslı piyango oyuncusu unvanını korumasını sağlamıştır.

Adresinde çevrimiçi kumarhane oyunları oynayın JeetWin ve harika ödüller kazanın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir